• Real-Arena
  • Contact
  • Cash Money
  • Prezintă-te
  • Counter-Strike
  • Metin2
  • Minecraft
  • SA:MP
  • [SHOP] Steam, Gift, Cards, Items
  • Giveaway STEAM
  • AcasaAcasa  IndexIndex  Regulament  Cont Premium  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

    Distribuiţi
     

     [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
    AutorMesaj
    H4cK3R*uL
    Administrator
    H4cK3R*uL
    # Lord of Hell!#
    Mesaje : 12494
    [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii Empty
    MesajSubiect: [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii   
    [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii I_icon_minitimeDum 15 Sept 2013, 11:09

    “Banlieue 13/ In Suburbii” este un film de actiune foarte, dar foarte misto. Are absolut de toate, de la explozii pana la batai si urmariri, pe jos sau cu masinile, bombe, arme, nebunie. Dar, peste toate, e acel “ceva”, sau mai bine zis acel “quelque chose”, pe care numai francezii stiu sa-l dea peliculelor lor. Nu stiu ce ma fascineaza mai mult, limba lor atat de faina, sau faptul ca fac totul diferit fata de americani.

    Bineinteles, Luc Besson, cel care ne-a adus simpatica serie “Taxi” este cel care inventeaza acest District 13, B13, cum doriti, un cartier rau famat al Frantei, care in 2010, pentru protectia populatiei, dar si a celor din interiorul regiunii respective, este despartit de restul tarii de un zid. Intrarile si iesirile din oras sunt pazite de politie. Avand in vedere ca filmul dateaza 2004, viziunea era una cat se poate de “cool”. Acum, in 2009, ne dam seama ca omenirea nu a ajuns (inca) la un astfel de comportament.

    De ce l-am vazut de abia in 2009?! Pentru ca l-am ratat la timpul lui, si, desi am auzit multe voci care l-au laudat, nu am avut niciodata tragerea de inima necesara sa-l vad. Pana cand, de curand, a aparut partea a doua, “Banlieue 13 – Ultimatum”. Iata impulsul care imi trebuia. Asa ca am cautat acest B13 din 2004 si m-am pus pe cunoscut situatii si personaje.

    Fabuloasa lume, incredibile personaje. Si nu ma refer neaparat la cuplul de baieti buni. Mi-au placut mult si cei doi banditi, Taha si K2, extrem de expresivi. Asa… Baietii buni, spuneam, sunt doi. Unul este Leito, baiat care se trage din cartierul respectiv si care se lupta ca acesta sa-si recapete statutul de alta data (sa se construiasca scoli, spitale, etc.). Stiti ideologia eroului. Cum incearca sa lupte? Le pune bete in roate baietilor rai. De aici pana la urmariri “ca-n filme” nu mai e decat un pas. Sarituri de pe o cladire pe alta… Un deliciu.

    Celalalt erou se cheama Damien. Este politist. Si, precum Leito, are un talent deosebit de a se baga in situatii dificile. Dar si de a iesi din ele. Cascadorii notabile si din partea sa. Nu va spun cum si de ce ajung cei doi sa lucreze impreuna. E dreptul vostru sa-l urmariti sau nu. Eu v-am spus. E super tare!


    Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.
    Sus In jos
    http://www.real-arena.com
    [RLA] # Sandu
    Utilizator Premium
    [RLA] # Sandu
    No Member Title
    Mesaje : 2971
    [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii Empty
    MesajSubiect: Re: [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii   
    [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii I_icon_minitimeDum 15 Sept 2013, 11:28

    Interesant film


    Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.
    Sus In jos
    http://www.real-arena.com
     

    [Recomandare] Banlieue 13 In Suburbii

    Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
    Pagina 1 din 1

    Real-Arena România :: Categorie generală :: Cinema :: Prezentări seriale, filme-