Mesaje : 831
    Steaua - Celtic Empty
    MesajSubiect: Steaua - Celtic
    Steaua - Celtic I_icon_minitimeLun 11 Feb 2013, 14:53

-Reghecampf l-a trimis pe Andrei Prepeliţă pentru a completa banda dreaptă a apărării în amicalul cu Celtic (1-2), însă piteşteanul nu a făcut faţă, greşind la ambele goluri ale scoţienilor

-Pîrvulescu i-a luat locul lui Prepeliţă pe postul de fundaş dreapta în minutul 59, când scorul era deja 2-1 pentru Celtic

Fără niciun fundaş dreapta de meserie valid şi cu mai puţin de o lună până la primul meci al dublei din Europa League, contra lui Ajax Amsterdam, Laurenţiu Reghecampf a folosit amicalul cu Celtic pentru a găsi soluţii. "Nu avem mult timp la dispoziţie, aşa că nu vom apela la improvizaţii. Ce veţi vedea în teren în partidele amicale va fi, foarte probabil, ceea ce voi trimite contra olandezilor", explica Reghecampf înainte de meci. Astfel, prima noutate a fost Stanca, introdus de urgenţă în teren din pricina accidentării la încălzire suferite de Tătăruşanu. Totuşi, cea mai importantă mutare a fost trimiterea lui Andrei Prepeliţă pe postul de fundaş dreapta, locul nevralgic al roş-albaştrilor.
    Fostul căpitan al Craiovei a început meciul timorat şi a părut că nu se simte confortabil în banda dreaptă a liniei defensive. Depăşit din pricina plasamentului defectuos în câteva faze, Prepeliţă a fost ajutat în repetate rânduri de coborârile în apărare ale lui Adi Popa. Slăbiciunea numărului 11 a fost sesizată şi de fundaşii centrali, Szukala şi Chiricheş, cei care au preferat ca în prima parte a primei reprize să iasă din apărare cu pase pe stânga, spre Latovlevici. Totuşi, în special după ce Steaua a deschis scorul în minutul 13 prin Nikolic şi a reuşit să echilibreze partida, Prepeliţă a părut să intre mai mult în joc şi a participat cu succes chiar şi la fazele de construcţie.

Gaură mare pe partea lui Prepeliţă
    Păstrat în teren şi în a doua repriză, Andrei Prepeliţă a comis mai multe greşeli, ambele la puţin timp după reluare. Piteşteanul nu şi-a putut împiedica în două rânduri adversarii să centreze în careu, iar Celtic Glasgow a dus scorul la 2-1 în doar câteva minute. Chiar dacă la golul egalizator cel care a "comis-o" a fost Gardoş, care a luftat în careu, Prepeliţă a fost cel mustrat de pe margine. Jocul acestuia a devenit din ce în ce mai prost, iar scoţienii au încercat să speculeze asta, lansând majoritatea atacurilor pe banda stângă a atacului lor. Reghe a observat problema şi l-a înlocuit în minutul 59 cu Pîrvulescu, cealaltă soluţie de fundaş dreapta luată în calcul pentru jocul cu Ajax. Acesta din urmă a părut mult mai relaxat în joc, însă a beneficiat şi de relaxarea de pe final de meci a scoţienilor.

-Doar patru titulari de aseară au făcut parte din primul "11" al lui Celtic care a învins Barcelona, în grupele Ligii Campionilor, pe 7 noiembrie 2012 (scor 2-1): Matthews, Wilson, Ledley şi autorul primei reuşite, Wanyama. Autorul golului victoriei contra Barçei, Watt, a fost rezervă atunci şi titular aseară, în amicalul cu Steaua

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.