Mesaje : 831
    Inter milan - CFR Cluj Empty
    MesajSubiect: Inter milan - CFR Cluj
    Inter milan - CFR Cluj EmptySam 16 Feb 2013, 18:53

Campioana României, CFR Cluj, a pierdut cu 2-0 pe terenul lui Internazionale Milano, în turul 16-imilor Europa League. Scorul este identic cu cel înregistrat la Amsterdam, între Ajax și cealaltă echipă românească rămasă în competiție, Steaua București.

Ambele goluri au fost marcate de Rodrigo Palacio (20, 86), intrat în joc în minutul al zecelea, după accidentarea timpurie a lui Diego Milito, care i-ar putea încheia cariera celui supranumit "Il Principe".

Cu o apărarea supraaglomerată gândită de Paulo Sergio, CFR a stat bine în teren și a dat tot timpul senzația că poate pune cu adevărat pericol la poarta lui Handanovic. Fără să impresioneze și chiar lăsându-se dominată, Inter a avut jocul la discreție, convenindu-i să folosească arma contraatacului.

Palacio a punctat la 10 minute de la intrarea pe teren, finalizând cu o "scăriță" elegantă o pasă foarte bună primită de la Guarin. Cassano a fost activ în atacul gazdelor, însă nu a avut mari realizări, el ratând o bună ocazie de desprindere pe finalul primei reprize (43), când a fost blocat de portarul Felgueiras, în poziție de unul contra unul.

Cu închizătorul Mureșan printre cei mai avansați jucători și cu un Rui Pedro aproape inexistent în avanposturi, CFR a lăsat de dorit dincolo de 20 de metri. Cea mai mare ocazie a clujenilor a avut-o fundașul Ionuț Rada, la ultima fază din prima repriză, la șutul din lovitură liberă scos excelent de Handanovic.

Mitanul secund a fost mai sărac în ocazii, dar a avut-o pe CFR mai mult la minge. Degeaba, însă, fiindcă nu a mai reușit să pună cu adevărat pericol la poarta gazdelor, care au mai amenințat la ocaziile lui Palacio (64) și prin contraatacuri tăioase. Același Palacio a închis tabela la 2-0 în minutul 86, când l-a executat din nou pe Felgueiras, de această dată cu un lob de mare efect, după ce a dejucat excelent pasul la offside al apărătorilor echipei oaspete.

CFR-iștii vor avea o misiune aproape imposibilă săptămâna viitoare, pentru calificare trebuind să întoarcă un avantaj de 2-0 luat de o echipă italiană care în urmă cu trei ani lua trofeul UEFA Champions League. Campioana României trebuie să câștige cu 3-0 pentru a se califica direct și cu 2-0 pentru a trimite meciul în prelungiri.

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.