Mesaje : 12494
    FC DINAMO TBILISI - FC STEAUA 0-2 Empty
    MesajSubiect: FC DINAMO TBILISI - FC STEAUA 0-2
    FC DINAMO TBILISI - FC STEAUA 0-2 EmptyMier 31 Iul 2013, 12:09

Steaua s-a impus marti seara, la Tbilisi, cu 2-0 in fata campioanei Georgiei, FC Dinamo. Golurile ros-albastrilor au fost reusite de catre Gabriel Iancu, intrat pe teren dupa pauza, acesta invingandu-l pe Loria in minutele 64 si 80.

Partida de pe Dinamo Arena a fost una echilibrata in prima ora, cand ambele echipe au incercat sa inscrie si si-au impartit momentele in care au fost periculoase in mod egal. Minutul 60 putea schimba soarta partidei in favoarea gazdelor, care au primit o lovitura de la 11 metri in urma hentului involuntar al lui Iasmin Latovlevici. Portarul echipei nationale a Romaniei, Ciprian Tatarusanu si-a respectat, insa, traditia din meciurile cu miza si a prins mingea sutata de la punctul cu var de catre spaniolul Xisco. Pe fondul disperarii celor de la Dinamo, ros-albastrii au inscris trei minute mai tarziu prin Iancu, acesta avand o executie extraordinara, de la aproximativ 20 de metri. Ultimele 30 de minute au reprezentat o lectie de fotbal spectaculos predata de elevii lui Laurentiu Reghecampf, care, pe langa bara lui Tanase si ocazia uriasa a lui Chiriches, au mai punctat o data, tot prin Iancu, servit excelent de acelasi Tanase.

Finalul jocului a venit ca o izbavire pentru gazde si a adus o serie de aplauze din partea intregului stadion pentru jucatorii Stelei, care au demonstrat, inca o data, forta extraordinara a echipei noastre.

Pentru ros-albastri, care au revenit la Bucuresti dupa meci, urmeaza o serie de partide importante, care va incepe cu duelul de sambata, impotriva Rapidului (pe National Arena) si va continua cu returul in fata celor de la Tbilisi, derby-ul cu Dinamo si partida de "acasa" cu CFR Cluj.

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei de marti seara:

FC Dinamo Tbilisi: Loria - Seturidze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Glisici - Merebashvili (Khocholava '87), Grigalashvili, Khmaladze, Kvirkvelia - Xisco (Vouho '61), Dvali (Goga '79).

Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

FC Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii (Gardos '84), Bourceanu - Ad. Popa, N. Stanciu (Iancu '46), Tanase - Nikolic (Piovaccari '57).

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Cartonase galbene: Grigashvili '24, Khmaladze '71 / Stancu '42, Pintilii '45, Latovlevici '61, Szukala '64, Gardos '86

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Austria, cu Robert Schörgenhofer (central), Roland Brandner, Matthias Winsauer (asistenti) si Christian Dintar (rezerva).

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.