Mesaje : 12494
    Debut perfect in 2014. Steaua redevine lider!  Empty
    MesajSubiect: Debut perfect in 2014. Steaua redevine lider!
    Debut perfect in 2014. Steaua redevine lider!  EmptySam 15 Feb 2014, 11:52

Ros-albastrii au castigat fara drept de apel prima partida din 2014, scor 4-0 impotriva celor de la Concordia Chiajna, restanta din etapa a treia.

Datorita acestei diferente mari de scor, elevii lui Laurentiu Reghecampf au revenit pe prima pozitie a clasamentului, in conditiile in care au o partida in minus.

Golurile Stelei au fost inscrise de Fernando Varela (minutul 9 - ajuns la al treilea gol in tricoul Stelei), Alexandru Chipciu (32 si 60 - al doilea cu marea contributie a portarului Ramniceanu, care a scapat mingea sutata de stelist in poarta) si de Lucian Sanmartean (45 - penalty obtinut de Nicolae Stanciu, unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren), ultimul avand parte de un debut de vis la Steaua si de aplauze la scena deschisa in minutul 80, cand a fost schimbat.

Antrenorul Laurentiu Reghecampf, care a urmarit partida din tribuna, fiind suspendat, a gandit o formula de joc inedita pentru partida cu Concordia, alegand sa-l foloseasca pe Alexandru Chipciu ca varf fals, intr-un sistem pe care l-a exersat in aceasta saptamana. Jocul elaborat si presiunea extraordinara facuta de ros-albastri a facut ca cei aproximativ 11.000 de suporteri sa aiba parte de peste 10 ocazii de gol pe Stadionul Steaua, acestia rasplatindu-si favoritii cu foarte multe aplauze la mai toate fazele superbe de joc.

In alta ordine de idei, alaturi de Sanmartean, a debutat la Steaua si Claudiu Keseru, intrat in teren in minutul 54, in locul lui Adrian Popa, pasator la golul lui Varela.

FC STEAUA BUCURESTI LE MULTUMESTE CELOR APROXIMATIV 11.000 DE SUPORTERI PREZENTI PE STADION PENTRU ATMOSFERA EXTRAORDINARA CREATA LA REVENIREA IN TEMPLUL FOTBALULUI ROMANESC SI II ASTEAPTA IN NUMAR CAT MAI MARE SI LA MECIUL DE MARTI, CU UNIVERSITATEA CLUJ, CONTAND PENTRU ETAPA A 14-A A LIGII 1!

Mai jos puteti vedea caseta tehnica a partidei de vineri seara:

FC STEAUA - CS CONCORDIA CHIAJNA 4-0
    Au marcat: Varela (9), Chipciu (32, 60), Sanmartean (45 penalty)

FC Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Pirvulescu - Pintilii (Radut '75), Sanmartean (Piovaccari '81) - Popa (Keseru '54), Stanciu, Tanase - Chipciu.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

CS Concordia Chiajna: Ramniceanu - Dima, Leca, Melinte, Savin - Onduku, Sterianos, Bambara (Purece '37), Cosereanu (Florea '60) - Wellington (Da Costa '60), Rosu.

Antrenor: Ionut Chirila.

Cartonase galbene: Rosu '5, Onduku '31.

Partida a fost arbitrata de o brigada avandu-l la centru pe Cristian Balaj, ajutat la cele doua linii de Ovidiu Artene si Mircea Grigoriu. Rezerva a fost George Radulescu. Observatorii partidei au fost Ion Craiu si Dan Petrescu.

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.