Mesaje : 12494
    Steaua - Astra Empty
    MesajSubiect: Steaua - Astra
    Steaua - Astra I_icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 12:20

Steaua a obtinut un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe terenul liderului provizoriu al Ligii 1, Astra Giurgiu, dupa o partida restanta, contand pentru etapa a doua.

Fernando Varela a fost responsabilul cu golul de aceasta data, in minutul 45+1, dupa un corner. Fundasul ros-albastrilor a egalat situatia pe tabela de marcaj, in conditiile in care Enache marcase in minutul 35 dupa un fault grosolan asupra lui Federico Piovaccari, nesanctionat de catre arbitrul Istvan Kovacs. De asemenea, "centralul" din Carei a decis, pe langa deciziile neinspirate luate in multe momente ale partidei, sa-l trimita in tribuna pe antrenorul Laurentiu Reghecampf, care a fost nevoit sa-si conduca echipa, in a doua repriza, din spatele gardului de la tribuna oficiala.

Chiar si in conditiile frigului patrunzator si ale unei adversitati nemaintalnite, atat la nivel de organizare, spectatori, cat si joc, ros-albastrii au obtinut un punct (pe langa cele trei din meciul trecut cu Astra) si se mentin la trei de lider, in conditiile in care au doua partide nedisputate in Liga 1. De mentionat faptul ca Pantelis Kapetanos a fost suspendat doua etape, cu cateva ore inaintea partidei, dupa o sedinta a Comisiei de Disciplina a LPF.

Campionii au incheiat astfel un an 2013 plin de succese extraordinare (titlul 24, Super Cupa Romaniei si "optimile" UEFA Europa League, calificarea in grupele UEFA Champions League fara infrangere si obtinerea a trei remize in fata unor echipe precum Chelsea, Schalke 04 si FC Basel), precum si o prima parte a sezonului 2013-2014 in care au disputat nu mai putin de 33 de partide oficiale (exceptandu-le pe cele ale echipei nationale a Romaniei, in care au fost folositi, in mod constant, mai mult jucatori ai Stelei).

Incepand de sambata seara, stelistii au intrat in vacanta pana pe 9 ianuarie 2014, cand este programata vizita medicala si primul antrenament in Ghencea. Dupa acestea, va urma o perioada cu doua turnee de pregatire in Spania, primul in perioada 12-23 ianuarie, iar cel de-al doilea intre 26 ianuarie si 6 februarie.

Pana atunci, jucatorii si intreg staff-ul Stelei le ureaza tuturor suporterilor sa aiba parte de un Craciun Fericit si La Multi Ani!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei de la Giurgiu:

ASTRA GIURGIU - FC STEAUA 1-1
    Au marcat: Enache 35/ Varela 45+1

Astra Giurgiu: Silviu Lung - Matel, Ben Youssef, Muresan, Morais - Laban, Yahaya (Cristescu '70) - Yoda (Bukari '61), Budescu (Ivanovski '83), Enache - Yazalde.

Antrenor: Daniel Isaila.

FC Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Prepelita (Iancu '77) - Popa, Chipciu (Tatu '65), Tanase - Piovaccari (Stanciu '83).

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: Yazalde '38, Yahaya '67

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Miclos Nagy, Vasile Marinescu (asistenti) - George Radulescu (rezerva)

Observatori: Dan Petrescu, Claudiu Popa

Supervizor: Octavian Goga

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.