Steaua si-a asigurat locul in finala Cupei

# Lord of Hell!#
    Mesaje : 12494
    Steaua si-a asigurat locul in finala Cupei Empty
    MesajSubiect: Steaua si-a asigurat locul in finala Cupei
    Steaua si-a asigurat locul in finala Cupei I_icon_minitimeVin 18 Apr 2014, 04:00

Steaua si-a asigurat locul in finala Cupei Romaniei TIMISOREANA dupa egalul, scor 1-1, din returul semifinalelor cu Dinamo.
    Dupa ce in tur ii umilisera pe rivali cu 5-2, ros-albastrii au inscris de aceasta data doar prin Tanase (minutul 22, dupa o pasa a lui Chipciu). Cei de la Dinamo au egalat in minutul 86, prin Cosmin Matei si au obtinut un rezultat de egalitate la care nimeni din tabara lor nu ar fi sperat, avand in vedere felul in care s-a desfasurat partida.
    Tanase a facut o partida exceptionala, aspect remarcat si de catre organizatorii competitiei, care l-au declarat "Omul Meciului". Dupa deschiderea scorului, acesta i-a dedicat reusita lui Mitica Neagu, fostul asistent medical si maseur al Stelei, care a incetat din viata marti noapte, la doar 67 de ani. De asemenea, inainte de startul partidei, "Nea Mitica" a fost onorat cu un minut de reculegere al celor doua echipe si al brigazii de arbitri.
    Desi au controlat partida si au facut un joc foarte bun, jucatorii lui Laurentiu Reghecampf nu au dat dovada de inspiratie la finalizare si au scapat printre degete o victorie care putea fi obtinuta cu mare usurinta, in fata unui adversar anesteziat parca de pasele stelistilor. Un eveniment important l-a reprezentat revenirea pe teren, intr-un meci oficial, dupa o pauza de cinci luni, a lui Lucian Filip, care a suferit, in toamna anului trecut, o fractura de peroneu. Mijlocasul de 23 de ani l-a inlocuit, in repriza a doua, pe Lucian Sanmartean.
    Ros-albastrii o vor intalni in finala competitiei pe Astra Giurgiu, care s-a calificat dupa victoria de miercuri seara, scor 2-1 (0-0 in tur), in fata celor de la Petrolul Ploiesti.
    Pana atunci, insa, urmeaza o noua partida de campionat, impotriva celor de la Viitorul (luni, 21:00 - Chiajna), in care Steaua trebuie sa castige pentru a-si mentine diferenta de cel putin 6 puncte fata de Astra, aflata pe locul al doilea.
    FC STEAUA BUCURESTI LE MULTUMESTE CELOR PESTE 8.000 DE SUPORTERI PREZENTI PE NATIONAL ARENA, CARE AU FACUT O ATMOSFERA EXTRAORDINARA PE TOATA DURATA PARTIDEI SI AU DEMONSTRAT DE CE STEAUA ESTE CAMPIOANA ATAT PE TEREN, CAT SI IN AFARA ACESTUIA!
    Mai jos puteti vedea caseta tehnica a partidei cu Dinamo:
    FC DINAMO - FC STEAUA 1-1 (0-1)
    Au marcat: Matei 86/ Tanase 22
    FC Dinamo: Balgradean - L. Rus, Durimel, D. Grigore, Grecu - Barboianu, Boubacar (I. Serban '68), Filip (Bilinski '52) - V. Lazar, C. Matei, Rotariu (Tucudean '61).
    Antrenor: Flavius Stoican.
    FC Steaua: Tatarusanu - Varela (Prepelita '54), Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean (Filip '74) - Ad. Popa, Tanase, Pirvulescu (Piovaccari '58) - Chipciu.
    Antrenor: Laurentiu Reghecampf.
    Cartonase galbene: D. Grigore '29, L. Rus '42, Barboianu '71 / Pintilii '37, Chipciu '45, Szukala '68.
    Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat de asistentii Sebastian Gheorghe si Ovidiu Artene si de asistentii suplimentari Robert Dumitru si George Gaman. Miclos Nagy a fost arbitru de rezerva, iar observatori Augustus Constantin si Octavian Goga.

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.