Ajax Amsterdam a câștigat cel de-al patrulea său titlu

# Lord of Hell!#
    Mesaje : 12494
    Ajax Amsterdam a câștigat cel de-al patrulea său titlu Empty
    MesajSubiect: Ajax Amsterdam a câștigat cel de-al patrulea său titlu
    Ajax Amsterdam a câștigat cel de-al patrulea său titlu I_icon_minitimeSam 03 Mai 2014, 01:32

Ajax Amsterdam s-a impus din nou în campionatul Olandei, pe care l-a cucerit pentru a patra oară la rând, după remiza de pe terenul lui Heracles, scor 1-1.

Schone a deschis scorul pentru Ajax, în minutul 13, însă mijlocașul Cziommer a egalat tot în prima repriză, în minutul 22.

Remiza cu Heracles a fost suficientă pentru Ajax, care a ajuns la 70 de puncte, cu o etapă înainte de finalul sezonului. Fosta adversară a Stelei din primăvara UEFA Europa League își permite și un eșec în ultima rundă, în condițiile în care Feyenoord are doar 66 de puncte acumulate.

Pentru prima oară în istorie, Ajax câștigă titlul de patru ori consecutiv, iar Frank De Boer, antrenorul grupării din Amsterdam, l-a egalat pe van Gaal, cu patru campionate cucerite în Eredivisie. Doar Rinus Michels și Guus Hiddink au mai multe titluri în palmares în Olanda: cinci, respectiv șase.

Ai o comunitate, dar te-ai saturat de probleme? Vino pe Real-Arena.