Mesaje : 12494
    Steaua Bucuresti in primavara europeana Empty
    MesajSubiect: Steaua Bucuresti in primavara europeana
    Steaua Bucuresti in primavara europeana EmptyVin 07 Dec 2012, 17:14

Steaua a reusit o noua calificare extraordinara in "primavara europeana" a UEFA Europa League, dupa ce a remizat, scor 1-1, pe terenul celor de la FC Copenhaga.

Desi au evoluat in 10 inca din minutul 48, cand Tanase a fost eliminat usor, dupa primirea celui de-al doilea cartonas galben, ros-albastrii au deschis scorul prin cine altul decat Raul Rusescu, ajuns la cota 4 in cupele europene si 17 in campionat. Acesta a inventat, in minutul 73, un sut magnific din afara careului si l-a executat pe Christensen, aducand o bucurie de nedescris in randul sutelor de suporteri romani prezenti in tribunele Stadionului Parken. Golul egalizator al lui Vetokele, din minutul 87, nu a mai putut schimba soarta calificarii, iar Steaua a ajuns in "saisprezecimile" competitiei stabilind un nou record pentru echipele din Romania, cu 11 puncte obtinute intr-o grupa extrem de dificila. Pe locul doi in clasamentul grupei E s-a plasat VfB Stuttgart, care a pierdut pe teren propriu, scor 0-1, in fata campioanei Norvegiei, Molde FK, dar s-a calificat datorita rezultatului obtinut de Steaua in Danemarca.

Strict legat de aspectul jocului, Steaua a dovedit faptul ca este o echipa de exceptie, dominand prima parte fara probleme, desi evolua in deplasare, singura sansa de a inscrie a gazdelor aparand in minutul 42. Dupa eliminarea lui Tanase, stelistii au mentinut ritmul si au fost destul de periculosi in multe faze, desi faptul ca erau in inferioritate numerica ar fi recomandat o tactica ultra-defensiva. Cu atat mai mult, jucatorii nostri au demonstrat clasa in multe faze ale jocului, lucru recunoscut, in mod fair-play, si de adversarii nostri din Danemarca la finalul partidei.

Tragerea la sorti pentru "saisprezecimile" UEFA Europa League va avea loc pe 20 decembrie, la Nyon si ar putea aduce ca adversari ai Stelei urmatoarele echipe: Anzhi Makhachkala, Atletico Madrid, Borussia Monchengladbach, Newcastle United, SSC Napoli, FC Basel, Inter Milano, Sparta Praga, Tottenham Hotspur, Bayer 04 Leverkusen, Levante UD, Zenit St. Petersburg, BATE Borisov, Dinamo Kiev sau Ajax Amsterda